



23. 04. 11.
Kéthetes európai turnéra indul az Osonó
Április 11-26. között Ausztria, Szlovákia, Németország és Dánia összesen 11 települése ad otthont a Nem vagyok, csak mások látnak című előadásnak. A magyar költészet napja alkalmával szervezett turné során a diaszpórában élő magyar közösségek számára mutatja be a társulat az 55 perces monodrámát, amely József Attila-szövegekből építkezve keresi az életmű aktualitását, a költő megidézhetőségét, az azt követő beszélgetés pedig lehetőséget ad, hogy a találkozás valódi párbeszéddé váljon.
A Mucha Oszkár által előadott és Fazakas Misi rendezésében készült előadásban elhangzó szövegek nem csak lírai alkotások, hanem a jelen időben, ürügyként újjászülető gondolatok. A versek mellett elhangzanak részletek a József Attila által írt önéletrajzból illetve a Szabad ötletek jegyzékéből is.
A turné programja:
Április 11, 11:15: Felsőőr, Felsőőri Kétnyelvű Szövetségi Gimnázium
Április 11, 19:00: Bécs, Collegium Hungaricum
Április 12, 17:00: Pozsony, Liszt Intézet
Április 13, 11:05: Szenc, Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola
Április 15, 19:00: Hamburg, AlsterCity (Weidestraße 122b, ill. Osterbekstraße 90b)
Április 16, 15:00: Haderslev, Hammelev Skole (Hammelev Bygade 18, 6500 Vojens)
Április 17, 19:00: Aalborg, Aalborg Bibliotekerne
Április 20, 18:00: Koppenhága, Huset på Rymarksvej (Rymarksvej 3B 2900 Hellerup)
Április 22, 19:00: Berlin, Berlini Szalon (Zehntwerderweg 41a)
Április 23, 18:00: Hannover, református templom gyülekezeti terme (Lavesallee 4)
Április 25, 19:00: München, Katolikus Misszió (Oberföhringer Strasse 40)

23. 03. 24.
Magyarországi turnéra indul az Osonó
Március 27-31. között Szombathely, Budapest, Törökbálint, Pannonhalma és Szeged közönsége láthatja az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című, a fiatalok személyes történeteit feldolgozó előadást. A produkciót minden esetben egy interaktív közönségtalálkozó követi, amely teret ad a közös gondolkodásra, a dokumentarista előadásban felvetett témák és problémák megvitatására.
A Fazakas Misi által rendezett előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerekek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat. A produkció eddig 3 kontinens 24 országának 192 településén került bemutatásra.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Kalotai Máté, Basa Ádám, Póra Jácinta, Kósa Emese
Technikus: Csortán Géza
Rendező: Fazakas Misi
A turné programja:
Március 27: SZOMBATHELY - 12.00 és 15.00 óra (Weöres Sándor Színház)
Március 28: BUDAPEST - 19.15 (Katona József Színház)
Március 29: TÖRÖKBÁLINT - 11.00 (Bálint Márton Általános Iskola és Gimnázium)
Március 30: PANNONHALMA - 17.00 óra (Pannonhalmi Bencés Gimnázium)
Március 31: SZEGED - 19.00 óra (Szegedi Nemzeti Színház)

23. 03. 06.
Vajdaságban folytatódik az Osonó ifjúsági dolgozók támogatását szolgáló hosszútávú Erasmus+ programja
Az Osonó Színházműhely, a Sepsi Adrenalin Sport Egyesülettel és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetséggel partnerségben hozta létre a "Youth Workers Go!" elnevezésű projektet, amely célja, hogy ingyenesen elérhető, változatos, személyes és szakmai szempontból is értékes nemformális képzésekkel támogassa az ifjúsági szakemberek munkáját. Ennek érdekében, az Európai Unió Erasmus+ programjának támogatásával egy három állomásos projektre kerül sor, amelyben az önismerettel, az egészséges életmóddal és a testi-lelki egyensúllyal foglalkozó műhelyek és képzések kapnak hangsúlyt.
Az első eseményre előző év június 13. és 18. között került sor Sepsikőröspatakon, a másodikra szeptember 5. és 10. között Budapesten. A projekt harmadik állomása Tóthfaluban zajlik, ahol március 7-12. között gyűl össze a 18 romániai, magyarországi és szerbiai résztvevő. A programban a legnagyobb hangsúlyt az egészségtudatos nevelés kapja, illetve a fiatalok egészséges szellemi és fizikai egyensúlyának elősegítése, így a műhelyfoglalkozások is nagyon színesek és változatosak lesznek. Az Osonóra jellemző személyiségfejlesztő-, csapatösszehozó- és színházi neveléssel kapcsolatos tréningeket Fazakas Misi és Mucha Oszkár tartja, míg Szőcs Enikő és Szőcs Károly Csaba irányítása alatt a csoport elmélyülhet a sport- és életviteli foglalkozásokban, illetve kipróbálhatja magát a falmászásban is.
A projekt egy hosszútávú regionális kezdeményezés részeként valósul meg, amely a régióban jellemző, az ifjúsági dolgozók szakmai életében tapasztalható nehézségeket kompenzáló programokat, azaz lehetőséget biztosít a szakmai fejlődésre, kapcsolatépítésre és feltöltődésre. Az Osonó Színházműhely mindeddig nyolc Erasmus projektet bonyolított le.
Archív hírek

Szakmai táborokkal zárja a hosszú távú tehetségprogramjait az Osonó
3/11/2020
A Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkező Bolyongó Színházi Egyesület, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával két komplex és művészeti, hosszútávú képzést biztosító tehetséggondozó projektet valósított meg az elmúlt hónapokban. A tanultak összesítése érdekében, a képzésen részt vevő fiatalok, illetve a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatának diákjai számára, november 8. és 12. között két szakmai tábort szervez a társulat.
A Hagyományaink öröksége a modern világban címet viselő program során a fiatalok egyszerre fejlesztették a mozgás kultúrájukat és önismeretüket. A néptánc és a kortárs táncszínházi elemek együttesével tanulták meg azt, hogy a jelenre való figyelés, a technológiai fejlődés és annak teljes jelenléte az életükben nem zárja ki a hagyományaink megismerését, őrzését. Az önismeret és a kifejezőeszközök erőteljesebb elsajátítása érdekében színészmesterség műhelyfoglalkozások is társultak a mozgástréningek mellé.
A Tehetséggondozás Románia egyetlen magyar nyelvű drámatagozatán egy olyan program, amely a romániai tanügyi rendszer által kínált szűkös tanterven túli minőségi oktatás megvalósítását és új, hasznos, gyakorlati képzéseket biztosított Románia egyetlen magyar nyelvű, akkreditált drámatagozatán. A sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatán tanuló fiatalok lehetőséget kaptak olyan kompetenciák és készségek elsajátítására, amelyek nemcsak a szakmai, hanem a személyiség fejlődését is maguk után vonták. A fiatalok tehetségének kibontakoztatása a vizuális nevelés, filmképzés, beszédkészségfejlesztés és improvizációs gyakorlatokat magába foglaló műhelymunkák során történt meg.
A programokat összefoglaló és záró szaktáborokban a non formális oktatási módszerekkel, az új helyzetek, a találkozás, az ismerkedés és szakmai impulzusok helyzetének megteremtésével találkozhatnak a résztvevő fiatalok. A képzéseket Fazakas Misi a társulat rendezője, egyben a drámatagozat vezetője és színészmesterség tanára, Mucha Oszkár az Osonó színésze és a drámás diákok szaktanára, valamint Kocsis Hunor-Tibor táncoktató vezeti.
Az Osonó Színházműhely már több tehetségprogramot szervezett az elmúlt évek során, 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.

Hat megyében szervez hátrányos helyzetű fiatalok számára színházi- szociális projektet az Osonó
3/10/2020
Október és november folyamán kerül sor arra a színházi- szociális projektre, amely keretén belül a független társulatunk 19 alkalommal, 6 megyében, több mint 300 hátrányos helyzetű fiatal számára mutatja be az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadást, amelyet minden esetben egy feldolgozó színházpedagógiai foglalkozás követ. Az Osonó ebben a nagyméretű projektben Kovászna, Brassó, Hargita, Maros, Kolozs és Szatmár megye Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóságával, számos iskolával, kultúrházzal és polgármesteri hivatallal működik együtt. A komplex közösségi eseménysorozat a Román Nemzeti Kulturális Alap/Administraţia Fondului Cultural Naţional támogatásával jött létre.
Az október 6-15. és november 2-4. között zajló projekt egyik terméke egy dokumentumfilm létrehozása, amelyben a fiatalok elmesélik életútjukat, az identitásukat meghatározó fontosabb eseményeket, a múltjukat és azt, ahogyan önmaguk jövőképét látják. A projekt támogatni kívánja az intézményesített és hátrányos helyzetű fiatalok azon törekvéseit, hogy megtalálják életcéljukat, hiszen a speciális helyzetük miatt sokszor bizonytalanokká és kiszolgáltatottakká, valamint a társadalom által kirekesztettekké válnak.
A Fazakas Misi által rendezett produkció eddig 573. alkalommal került bemutatásra, 3 kontinens 24 országának 188 településén és 12 nemzetközi fesztiválmeghívást, illetve 2 legjobb előadás díjat tudhat magáénak. Az előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerekek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, alátámasztva a legfrissebb romániai statisztikai adatokkal, így a feldolgozó színházpedagógiai foglalkozás és az előadás témái lehetőséget adnak a párbeszédre és közös gondolkodásra a fiatalokkal, bízva abban, hogy egy önreflexiós, önismereti folyamaton mennek keresztül.
Az Osonónak nem ez az első ilyen jellegű nagyszabású projektje. 2018-ban a Román Nemzeti Kulturális Alap/Administraţia Fondului Cultural Naţional támogatásával a Visszhang a sarokból elnevezésű művészeti- szociális projektet hozta létre a társulat, amelyben a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósággal és a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósággal együttműködve negyven fiatallal dolgozott együtt a csapat, azzal a céllal, hogy alkotó táborok, műhelyfoglalkozások, kulturális események és dokumentumfilm létrehozásával a fiatalok megtalálják helyüket a társadalomban és egyensúlyba kerüljenek önmagukkal.
A Román Nemzeti Kulturális Alap/Administraţia Fondului Cultural Naţional fontosnak tartja leszögezni, hogy az általa támogatott projektek nem tükrözik szükségszerűen az álláspontjukat, és nem vállalják a felelősséget a projekt tartalmáért, illetve azért ahogyan a projekt eredményei felhasználásra kerülnek. A program tartalmáért és hatékonyságáért az Osonó Színházműhelyt terheli minden felelősség.

Húszéves a sepsiszentgyörgyi drámatagozat
13/9/2020
Fontos évfordulóhoz érkezett a Plugor Sándor Művészeti Líceum Drámatagozata, hiszen húsz évvel ezelőtt, 2000 szeptemberében kezdte el működését. Azóta a Fazakas Misi, az Osonó Színházműhely társulatvezető-rendezője által alapított és mai napig vezetett drámatagozat az ország egyik legfontosabb műhelyévé vált, amely összesen 12 díjat szerzett a minisztérium által szervezett csoportos és egyéni országos színészmesterség tantárgyversenyeken. Mindeddig nyolc színészosztály ballagott el, az idei tanévet pedig, mivel csak kétévente indul drámaosztály, egy kilencedikes és egy tizenegyedikes évfolyam, azaz 23 diák kezdte meg. A tagozatnak otthont adó Plugor Sándor Művészeti Líceum szintén ünnepi évfordulóhoz érkezett, hiszen 30 éve annak, hogy a sepsiszentgyörgyi Zeneiskola Művészeti Líceummá alakult.
Románia egyetlen magyar nyelvű, akkreditált drámatagozatán a húsz év alatt 75 diák végzett, amelyből tizennyolcan maradtak színházközelben színészként, rendezőként, táncosként, dramaturgként vagy irodalmi titkárként, de a tagozat színes és sokoldalú képzését bizonyítja, hogy a valamikori drámások között megtalálható elismert filmes szakember, rádiós és tévés műsorvezető, könyvtáros, teológus, óvónő, tanítónő, gyógypedagógus, pszichológus, ügyvezető igazgató, néprajzkutató, szociológus és orvos is. A drámatagozatnak nem kizárólagos célja, hogy minden diák a későbbiekben valamilyen színházi szakmát válasszon, hanem fontos szempont az is, hogy önismeretre tegyenek szert a fiatalok, és a komplex képzéssel segítséget kapjanak személyiségük fejlődésére, kibontakozására, a világlátásuk tágulására, a saját útjuk megtalálására és annak a bátorságnak a megszerzésére, amellyel járni tudnak azon.
A szaktantárgyakat a szakmájukban jártas és elismert szakemberek és pedagógusok tanítják, akik módszerükkel és tudásuk átadásával a világ kihívásaira próbálnak válaszolni, így a képzés által olyan helyzetbe kerülnek a drámás fiatalok, hogy a szakmai gyakorlaton és ismeretek megszerzésén túl, a személyiségük fejlődjön, nyitottak, rugalmasak és kíváncsiak legyenek önmagukra és a világra, egyensúlyba kerüljenek önmagukkal, gondoljanak valamit a világról, és azt tudják is megfogalmazni. A kerettantervet kiegészítő, számos pályázat által támogatott projekt, szakemberek mesterkurzusai, a belföldi és külföldi tanulmányutak is mind ezt segítik elő.
A 20 éves ünnepség megszervezését tavaszra tervezi a tagozat, amikor számos program mellett az egykori és jelenlegi drámások találkozására is sor kerül.

Budapesten tart műhelyfoglalkozás-sorozatot az Osonó
9/9/2020
A társulat komplex színház- nevelési programjának részeként, szeptember 11. és 13. között tréningsorozatra kerül sor Budapesten. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott projekt keretében az Osonó két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár csapatépítő, önismereti, személyiségfejlesztő és színészmesterség műhelyfoglalkozásokat tart. A Közös élményekkel egy jobb jövő felé címet viselő program célja olyan fiatalok bevonása a műhelymunkákba, akik számára az élményalapú, játékos foglalkozások lelkesítő lehetőséget jelentenek személyiségük fejlesztésére és ezáltal közösségi helyzetük és szerepük előmozdítására is.
Az eseményen részt vevő 16 fiatal a foglalkozások során az önálló, páros és csoportos gyakorlatokban új szemszöget nyer a kapcsolatteremtés, a kommunikáció, az együttműködés, összességében az emberi kapcsolatok érdemi fenntartása, ápolása területén. Ezek az élmények és visszacsatolások alapvető fontosságúak a közösségekben való egészséges és működőképes részvételhez, így azok hosszú távú fenntartásához és fejlődéséhez. A komplex színházi nevelési program által a résztvevők megtapasztalják a közös munka eredményének gyümölcsét és saját értékeik felismerésén és megerősítésén túl, a társak értékeinek fontosságát is.
Az önfenntartó, független Osonó Színházműhely a színház, oktatás és szociális projektek kulcsszavakra építi fel tevékenységét. Ennek jegyében a tavaly 129 műhelyfoglalkozást tartott és 3 drámatábort szervezett. Az elmúlt években a társulat 3 kontinens 25 országában vezetett közösségépítő, csapatfejlesztő, önismereti és szakmai műhelyfoglalkozásokat, hiszen az Osonó számára fontosak azok az oktatási- színházi formák, amely által az emberek közötti interakció, találkozás és párbeszéd megteremthető.

Online beiratkozást és felvételit tart a sepsiszentgyörgyi drámatagozat
25/5/2020
Az Osonó társulatvezető-rendezője által húsz éve alapított és vezetett, Románia egyetlen magyar nyelvű, akkreditált drámatagozata a következő tanévtől egy újabb kilencedikes színészosztályt indít. Az Oktatási Minisztérium zöld utat adott a képességvizsgák megszervezésére, így a kialakult egészségügyi helyzetben, a kiadott rendelettel összhangban online beiratkozás és felvételi lesz a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum Drámatagozatán is.
Az online beiratkozás június 2. és 5. között tart. Ebben az időszakban a felvételire jelentkezőnek wetransfer-en be kell küldenie a liceuldearta@gmail.com elektronikus postai címre az általa mondott/énekelt anyagok videóit a következők szerint: 2 vers (szabadon választott), 1 próza (novellarészlet vagy mese) és 1 ének (műfaji megkötés nélkül). Mindezek mellett csatolni szükséges a következő dokumentumokat is: a beiratkozási lapot, amelyet a diák a jelenlegi iskolája titkárságán tud beszerezni, a diák születési bizonyítványának és személyazonossági igazolványának illetve a szülők személyazonossági igazolványának másolatát, az V-VIII osztályos ellenőrzőkönyv első lapjának és a félévi lezárásokat tartalmazó lapjainak fénymásolatát valamint egy, a szülő és a diák által aláírt saját felelősségre vonatkozó nyilatkozatot, amely igazolja, hogy a beküldött videókon a felvételire beiratkozott diák szerepel. A jelentkezések megfelelő követése és rendszerezése érdekében, a wetransfer küldésekor üzenetként a következőt szükséges írni: felvételi/ drámaosztály/ a jelentkező neve. Érdeklődni a titkárság telefonszámain lehet, hétköznapokon 8 és 16 óra között: 0367 401019, 0725 523 498.
A beérkezett anyagok értékelése június 9. és 12. között zajlik. A vizsga része lesz egy online beszélgetés is a felvételizővel, amelyre szintén ebben a periódusban kerül sor. A beosztásról és a konkrét időpontokról a beiratkozás lejárta után értesülnek a jelentkezők. A képességvizsga eredményeinek közzétételére június 12-én kerül sor.
A húsz éves hagyománnyal rendelkező drámatagozat több alkalommal elnyerte a legjobb romániai drámatagozatnak járó minisztériumi díjat úgy a csoportos, mint az egyéni országos színészmesterség tantárgyversenyeken. Már hét színészosztály ballagott el, jelenleg két évfolyama van a tagozatnak.
A drámaosztály egy komplex szakmai képzés, amely a szakmai tárgyak mellett fontosnak tartja segíteni a fiatalok személyiségének fejlődését olyan szaktantárgyak által, mint színészmesterség, improvizáció, drámajáték, beszédtechnika, művészi beszéd, beszédművelés, színpadi mozgás, színháztörténet, disputa, médiaismeret, újságírás, filmművészet és pályázatírás. A tantárgyakat a szakmájukban jártas és elismert szakemberek és pedagógusok tanítják.
A kamaszok a képzés során megnyílnak, feloldódnak, levetkőzik gátlásaikat így közelebb kerülnek önmagukhoz és eleven marad kíváncsiságuk társaik és a világ iránt, fejlődik verbális és non-verbális kommunikációs készségük, tágul a világról és az emberről szerzett tudásuk és gondolkodásmódjuk, és bátrabban vállalják önmagukat a mindennapi életben is. Ezzel egységben szert tesznek a szakma ismeretére is, jártasak lesznek a film- és színházművészet nyelvrendszerében, illetve jól eligazodnak a többi művészeti ágban is.
A drámás diákok számára a tagozat gyakran szervez ingyenes tehetségápoló kirándulásokat és szaktáborokat, valamint a Határtalanul! program által rendszeresek a magyarországi szakmai tapasztalatcserék is. Fazakas Misi vezetésével, a diákoknak lehetőségük van színházi előadásokban is kipróbálniuk magukat. Az európai, ázsiai és marokkói hírnévre szert tett Osonó Színházműhely produkcióiba beválogatott drámás diákok több alkalommal vesznek részt erdélyi és európai turnén.
Az iskola elvégzése után a diákok a kötelező érettségi mellett szakérettségit is letesznek, így szakképesítést elismerő oklevelet is kapnak.
A drámaosztály elvégzése nagyobb esélyt nyújt a színművészeti egyetemek színész-, bábszínész-, rendező-, teatrológia- szakára való bejutásra. Az állandó beszédtechnika és művészi beszéd órák, valamint a kommunikációs készség kialakulása elősegíti a jogi, politikai, pedagógiai, illetve a T.V.- és rádió-műsorvezetői pályákon való érvényesülést.
A filozófia, pszichológia, szociológia, teológia, hitoktatói szakokra is megkönnyíti a felvételit a színészosztályban szerzett ember és önismeret. A drámaosztályban tanult komplex, változatos és több területet átfogó szaktantárgyak felkészítik a diákot a Film- Fotó- Média összművészeti egyetemekre, valamint az újságírói és kommunikáció szakokra való bejutásra.
Románia egyetlen magyar nyelvű, akkreditált, húsz éves hagyománnyal rendelkező drámatagozatáról lévén szó, egész Erdélyből várjuk a jelentkezőket. Azon diákok számára, akik más településről érkeznek, az iskola emeletén egy korszerű, 2009-ben átadott bentlakást biztosít a líceum.

Színházi Világnapi üzenet, 2020
26/3/2020
A színház mint szentély- Shahid Nadeem pakisztáni drámaíró üzenete a Színházi világnapon:
A pakisztáni Lahore város Kortárs Színháza Bulleh Shahról, a híres 18. századi szúfi költőről szóló előadásának végén egy idős férfi és egy fiatal fiú lépett oda a színészhez, aki a nagy szúfit játszotta. “Az unokám beteg, megáldaná őt?”. A színész meglepődve ezt válaszolta: “Én csak egy színész vagyok, aki Bulleh Shah szerepét játszottam a színpadon.” Az öregember így felelt: “Fiam, te nem színész vagy, hanem Bulleh Shah megtestesülése, az ő avatárja.” Hirtelen a színház teljesen más felfogása lett nyilvánvalóvá számunkra, amelyben a színész az általa megformált szereplő megtestesülésévé válik.
A színház képes a színpadot szakrális térré változtatni. Dél-Ázsiában a művészek mély alázattal érintik meg a színpad deszkáját, mielőtt fellépnek rá. Ebben az ősi hagyományban összefonódik a spiritualitás és a kultúra. Ideje helyreállítani ezt a szoros kapcsolatot művész és közönsége, múlt és jövő között. A színházi alkotás szent tevékenységgé válhat, a színészek valóban megtestesülései lehetnek az általuk játszott szerepeknek. A színháznak megadatott a lehetőség, hogy szentéllyé váljon.

Veresegyházon és Budapesten az Osonó előadása
23/2/2020
Február 25-én 14 és 17 órakor a Veresegyházi Katolikus Gimnázium szervezésében a helyi Innovációs Központban, míg Budapesten, február 26-án 12.20 órakor a Kövessi Erzsébet Baptista Szakközépiskolában és 27-én 13 órakor a Leövey Klára Görögkatolikus Gimnáziumban lesz látható az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadás, amelyet minden esetben közönségtalálkozó követ.
Az elmúlt időszakban a Veresegyházi Katolikus Gimnáziummal több közös projektje volt a társulatnak. Úgy a tantestület, mint az iskola diákjai számára több alkalommal tartott önismereti és csapatépítő foglalkozást az Osonó, a jövőben pedig egy közös pályázat megvalósítására is sor kerül. Az iskola a Fazakas Misi által rendezett produkciót azért hívta meg, hogy először a kilencedikes és tizedikes évfolyamok diákjai, majd délután a szülők tekinthessék meg, ezáltal is helyzetet teremtve és teret adva az előadásban felmerülő témák, a fiatalokat és felnőtteket, gyerekeket, szülőket és tanárokat érintő problémák közös megbeszélésére.
A budapest nyolcadik kerületi iskoláiban sorra kerülő előadások a társulat komplex színház- nevelési programjának része, amelyet a Nemzeti Kulturális Alap támogat. A projekt első fázisában, amely az elmúlt időszakban történt, az Osonó két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár műhelyfoglalkozásokat tartott a diákok számára. A második részben, a projekt elmélyítéseként az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadás kerül bemutatásra, amelyet egy feldolgozó foglalkozás követ.
A projekt célja, hogy megmozgassa és erősítse a fiatalok valamint a fiatalokkal dolgozó felnőtt szakemberek szociális érzékenységét, a komplex egyéni és csoportdinamikai problémák konstruktív megközelítésére törekvő képességét. A komplex színházi nevelési program által olyan jellegzetes társadalmi problémák és személyes sorsok kapnak hangot, amelyek közös gondolkodásra ösztönzik a résztvevőket. Mindezt elsősorban olyan célcsoportra fókuszáltan, akik számára az ilyen típusú képzések és tapasztalatok társadalmi, gazdasági vagy földrajzi okokból kifolyólag nehezen elérhetőek.
A Fazakas Misi által rendezett produkció eddig 570. alkalommal került bemutatásra 3 kontinens 24 országának 188 településén és 12 nemzetközi fesztiválmeghívást, illetve 2 legjobb előadás díjat tudhat magáénak. Az előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Basa Ádám, Póra Jácinta, Virginia Alexandra
Technikus: Kelemen Szabolcs
Rendező: Fazakas Misi

Marosvásárhelyen az Osonó előadása
15/2/2020
Február 21-én 16 órakor a Deus Providebit Ház ad otthont az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadásnak, amelyet közönségtalálkozó követ. A Fazakas Misi által rendezett produkció eddig 566 alkalommal került bemutatásra 3 kontinens 24 országának 188 településén és 12 nemzetközi fesztiválmeghívást, illetve 2 legjobb előadás díjat tudhat magáénak.
Az eseményre a Gyulafehérvári Caritas EEA Norvég Alap, valamint a Renovabis által támogatott projektjének keretén belül kerül sor, így a belépés ingyenes, de a helyek korlátozott száma miatt regisztrációhoz kötött, amelyet az osonoszinhaz@osono.ro e-mail címen lehet megtenni.
A Caritas Iránytű a munka világába elnevezésű, négy éves programja a korai iskolaelhagyás csökkentését, a munkanélküli fiataloknak a munkapiacon való elhelyezkedését és a külföldre való elvándorlás visszaszorítását célozza meg. Ebben a munkában vesz részt az Osonó Színházműhely, mint nagy tapasztalattal rendelkező szakmai partner. A társulat két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár több alkalommal színházi nevelési, valamint önismereti, személyiségfejlesztő, kommunikációs, kompetenciaerősítő és csapatkovácsoló műhelyfoglalkozást tartott a marosvásárhelyi Avram Iancu Szakközépiskola diákjai számára. A program következő eseménye az előadás megtekintése majd az utána következő feldolgozó foglalkozás.
Az előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, László Fruzsina, Póra Jácinta, Basa Ádám
Technikus: Kelemen Szabolcs
Rendező: Fazakas Misi

Magyarországon tart műhelyfoglalkozásokat az Osonó
7/2/2020
A társulat komplex színház- nevelési programjának részeként, február 10. és 13. között tréningsorozatra kerül sor több budapesti, gyöngyösi és veresegyházi iskolában. A Nemzeti Kulturális Alap által támogatott projekt első részében az Osonó két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár csapatépítő, önismereti- és személyiségfejlesztő műhelyfoglalkozásokat vezet, majd a második részében az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadás kerül bemutatásra, amelyet minden esetben egy feldolgozó foglalkozás követ.
A projekt célja, hogy megmozgassa és erősítse a fiatalok valamint a fiatalokkal dolgozó felnőtt szakemberek szociális érzékenységét, a komplex egyéni és csoportdinamikai problémák konstruktív megközelítésére törekvő képességét. A komplex színházi nevelési program által olyan jellegzetes társadalmi problémák és személyes sorsok kapnak hangot, amelyek közös gondolkodásra ösztönzik a résztvevőket. Mindez hozzájárul a válaszok és megoldások megközelítéséhez illetve megtalálásához, mely egyéni szinten elősegíti az empátia megerősödését és a látókör kiszélesedését, csoportos szinten pedig hozzájárul az egyének és az erősebb és összetartóbb közösségek kialakulásához.
Az Osonó Színházműhely törekvése, hogy az együttműködő iskolák nem formális oktatáshoz korlátozottan hozzáférő diákjai és pedagógusai számára, a hétköznapok során oly gyakran tapasztalt, sokszor frusztráló külső nyomással ellentétben, otthonos közeget teremtsen, ahol lehetőség nyílik a személyes és szakmai fejlődésre a játék, a kérdésfeltevés, az interakció és az ezeket övező bizalom által. Mindezt elsősorban olyan célcsoportra fókuszáltan, akik számára az ilyen típusú képzések és tapasztalatok társadalmi, gazdasági vagy földrajzi okokból kifolyólag nehezen elérhetőek.
A színházi- nevelés projekt keretén belül, a jövő héten a társulat olyan intézményekbe látogat el mint a Kövessi Erzsébet Baptista Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium, a nyolcadik kerületi Leövey Klára Görögkatolikus Gimnázium Közgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskola, a BGSZC Szász Ferenc Kereskedelmi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Károly Róbert Középiskola, Gyöngyös és a Veresegyházi Katolikus Gimnázium.
Az önfenntartó, független Osonó Színházműhely a színház, oktatás és szociális projektek kulcsszavakra építi fel tevékenységét. Ennek jegyében a tavaly 129 műhelyfoglalkozást tartott és 3 drámatábort szervezett. Az elmúlt években a társulat 3 kontinens 25 országában vezetett közösségépítő, csapatfejlesztő, önismereti és szakmai műhelyfoglalkozásokat, hiszen az Osonó számára fontosak azok az oktatási- színházi formák, amely által az emberek közötti interakció, találkozás és párbeszéd megteremthető.
Olaszországban ünnepli 27. születésnapját az Osonó
31/1/2020
Január 31. és február 3 között kerül sor a Róma melletti Poggio Mirtetoban az Osonó Színházműhely és az olaszországi Associazione di promozione sociale Oltre közös előadásának első próbáira Fazakas Misi vezetésével, így a február 3-i születésnapot is ott ünnepli a társulat. A koprodukcióban, amelynek próbafolyamata több szakaszból áll és úgy a budapesti, mint az olaszországi bemutatóját őszre tervezi a csapat, a hét olasz színész mellett részt vesz a társulat vezető színésze, Mucha Oszkár is.
Az 1993-as alapítás óta az Osonónak 179 tagja volt és az évek során összesen 22 előadás került bemutatásra, amelyből 6 koprodukcióként készült el thaiföldi, marokkói, budapesti, olaszországi és sepsiszentgyörgyi társulatokkal. A tizenegy éve új alapokra fektetett önfenntartó színházműhely az előadások játszásán túl, ezernél több oktatási és szociális projektet szervezett fiatalok és felnőttek számára. A 27 év alatt összesen 1.429 előadást tartott a társulat, amelyből 1.164-et az elmúlt tíz évben, független színházként 3 kontinens 28 országának 320 településén. Az Osonó Színházműhely projektjeit és előadásait eddig 53 hazai és nemzetközi díjjal ismerték el.
Ebben az évben az Osonó legfontosabb célja között szerepel azoknak az eszközöknek a továbbgondolása, amelyek által a Színház minél szélesebb réteghez tud eljutni, minél több embert tud megszólítani. A hagyományos-, fórumszínházi- és osztálytermi előadásoktól kezdődően, különböző képzések, táborok, ifjúsági együttműködések és műhelyek képezik a társulat, főként Budapestre fókuszáló idei terveit.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosítunk a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse.
Az Osonó kifejezés idézi azt a színházi formát, amelyet a társulat képvisel: közeledni, meghallgatni, meglátni a vándorló ember álmait, félelmeit, szenvedélyeit és örömeit, aztán a megfigyelt valóságokat olyan történetbe helyezni, amely, mint tükör hat a néző számára.
A társulat 2017-ben Európai Tehetségpont minősítést kapott, 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Az Osonó alapítója és vezetője 1993- 1998 között Salamon András volt, 1998-tól a társulat vezetője Fazakas Misi. A társulat egykori tagjainak névsorát itt lehet megtekinteni:

Osonó évértékelő- 2019 számokban
5/1/2020
Az önfenntartó társulatként működő Osonó Színházműhely 2019-ben 183 kulturális- oktatási- szociális eseményt hozott létre közel 6.500 résztvevő számára és 45.700 euróból gazdálkodott. Ennek az összegnek több mint felét a magyarországi, 18 százalékát romániai és 5 százalékát nemzetközi pályázati források teszik ki. A társulat előadásokból és képzésekből származó saját jövedelme az évi költségvetés 21 százaléka. Az elmúlt évben megerősödött a csapat jelenléte Budapesten, amelyet 2020-ban még stabilabbá szeretne tenni az Osonó.
Az elmúlt év a képzések időszaka volt, hiszen a társulat 129 műhelyfoglalkozás és 3 drámatábor által adott teret a fiatalok és felnőttek képzésének. Mindezek mellett az Osonó 24 előadást tartott, amelyek után minden esetben interaktív közönségtalálkozóra került sor. A csapat 2 színházfesztivált szervezett, az egyiket Sepsiszentgyörgyön a másikat pedig Budapesten.
A Fazakas Misi által rendezett Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadás túl van az 560. bemutatáson. A produkció többször visszatért a budapesti Katona József Színházba, de a társulat elvitte olyan romániai és vajdasági településekre is, ahol még nem, vagy több évtizede nem járt színházi társulat. Az előadást 2019-ben 4 ország nézői tekinthették meg.
Az Osonó, amely tevékenységének 52 százaléka nemzetközi helyszíneken és 48 százaléka romániai településeken zajlott, folytatta a jó együttműködést a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával. Az intézménnyel közösen szervezi meg immár hét éve a csoportvezető- és pedagógus képzést, az interetnikai drámatábort, valamint a Színjátékosok Találkozóját. Szintén folytatódott az évtizedekre visszatekintő sikeres együttműködés a Plugor Sándor Művészeti Líceummal is, amelynek drámatagozatos diákjai több oktatási projektben és szakmai gyakorlaton vettek részt annak köszönhetően, hogy a színházműhely Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkezik. A 2016-ban elkezdődött együttműködés a Kolozsvári BBTE Színház és Film Karával gyümölcsözően folytatódott, hiszen állandóan részt vett egyetemi hallgató a társulat munkájában. Az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának támogatásával pedig számos interetnikai projektet szervezett az Osonó.
A társulat mögött álló év újabb gyümölcsöző együttműködéseket és partnereket is hozott. A budapesti Magyarság Házával közösen került megszervezésre a nagy sikert aratott I. Kárpát- medencei Diákszínjátszó Fesztivál. Egy másik fontos együttműködés a Gyulafehérvári Caritas új projektje kapcsán történt. Az Iránytű a munka világába elnevezésű, az EEA Norvég Alap, valamint a Renovabis és a német katolikusok által támogatott négy éves program a korai iskolaelhagyás csökkentését, a munkanélküli fiataloknak a munkapiacon való elhelyezkedését és a külföldre való elvándorlás visszaszorítását célozza meg Maros és Hargita megye településein. A projekt keretén belül, társulatunk két tagja – Fazakas Misi és Mucha Oszkár – havi rendszerességgel tart önismereti és csapatépítő műhelyfoglalkozásokat a fiatalok számára.
A celldömölki Soltis Lajos Színházzal újabb együttműködés keretén belül, a társulat vezetője több műhelyfoglalkozást tartott a színház stúdiósai számára és a tervek szerint ez az együttműködés 2020-ban erősödni fog. Ugyanakkor, Olaszországban is beindult egy tréningsorozat fiatal olasz színészek számára és a 2020-as tervek között szerepel egy Osonó- olasz koprodukció bemutatása is.
2020-ban a Román Kulturális Alap támogatásával egy 19 állomásos romániai turnéra kerül sor az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadással, de több nemzetközi és budapesti projekt vár az Osonó Színházműhelyre, amely a továbbiakban is három kulcsszóra építi tevékenységét: színház, oktatás és szociális projektek.

Budapesten a Katonában, Gyöngyösön a Szobaszínházi Fesztiválon játszik az Osonó
25/11/2019
November 27-én 19.15 órakor a Katona József Színház ad otthont az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadásnak. November 28-án 13.15 órakor a budapesti Leövey Klára Gimnázium diákjai, míg 29-én 19.30 órakor a gyöngyösi Mátra Honvéd Kaszinóban az V. Szobaszínházi Fesztivál nézői tekinthetik meg a Fazakas Misi által rendezett színházi megnyilatkozást, amelyet minden esetben közönségtalálkozó követi.
Az előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat. A produkció eddig több mint 560. alkalommal került bemutatásra 3 kontinens 24 országának 180 településén.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, László Fruzsina, Póra Jácinta, Basa Ádám
Technikus: Csiszer Bence
Rendező: Fazakas Misi

Felvidéki és vajdasági turnéra indul az Osonó
21/11/2019
November 24. és december 2. között öt településen, Andódon, Dunaszerdahelyen, Torontáltordán, Magyarszentmihályon és Zentán kerül bemutatásra a többszörösen díjazott Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadás, amelyet minden esetben közönségtalálkozó követ.
Az Osonó már több alkalommal járt Felvidéken és Vajdaságban, hiszen a társulat missziójához hozzátartozik a szórványban, illetve a más országokban élő magyar közösségek felkeresése. A Bethlen Gábor Alap támogatásával létrejövő turné célja, hogy a színházi élmény és a dramatikus módszerekre alapuló előadás utáni foglalkozások kapcsán a két térség magyar fiataljai és közössége közötti összetartozást és kapcsolódást erősítse. Az előadás a közép-kelet-európai térségre jellemző nehézségeket közelíti meg és párbeszédet kezdeményez róluk.
A Fazakas Misi által rendezett előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat. A produkció eddig több mint 560. alkalommal került bemutatásra 3 kontinens 24 országának 180 településén.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Fazakas Hunor, László Fruzsina, Póra Jácinta, Basa Ádám
Technikus: Csiszer Bence
Rendező: Fazakas Misi
A turné programja:
November 24, 18 óra: Andód, Művelődési Ház
November 25, 11 óra: Dunaszerdahely, Csaplár Benedek VMK
November 30, 18 óra: Torontáltorda, Művelődési Ház
December 1, 18 óra: Magyarszentmihály, Művelődési Ház
December 2, 11 óra: Zenta, Zentai Gimnázium

Felnőttek számára indít színházi nevelés képzést az Osonó a Művészeti és Népiskolával közösen
14/11/2019
A színjátszás, a drámajáték, az iskolai drámapedagógiai munka és színjátszás iránt érdeklődő pedagógusok, csoportvezetők, ifjúsági munkások és közművelődési szakemberek számára hetedik éve szervez képzést az Osonó Színházműhely és a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola. A 120 órás képzés olyan területekre nyújt betekintést, mint személyiségfejlesztés, csoportvezetési és drámapedagógiai alapismeretek, színházpedagógia, beszédművelés, beszédkészségfejlesztés, szituációs gyakorlatok és színháztörténeti alapismeretek.
A Prezsmer Boglárka, dramaturg, dráma-, és színházpedagógus, Fazakas Misi, színész, rendező, színházpedagógus és Mucha Oszkár, színész, tréner által vezetett képzés négy szakaszban zajlik. A tanév során három hosszú hétvégés alkalomra kerül sor Sepsiszentgyörgyön (2020. január 10-12., március 20- 22. valamint május 15- 17.), amely nyáron kiegészül egy 4 napos táborral, augusztus 25- 29. között.
A teljes képzés költsége 300 lej illetve egy 65 lejes beiratkozási díj, amelyet a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola titkárságán lehet kifizetni.
Érdeklődni és iratkozni a 0740578725-ös telefonszámon vagy az osonoszinhaz@osono.ro e-mail címen lehet.

Interetnikai színházi projekt az Osonó szervezésében
10/11/2019
Gyimesfelsőlokon szervezi meg az Osonó Színházműhely és annak jogi háttere a Bolyongó Színházi Egyesület azt az interetnikai színházi tábort, amelyben magyar és roma fiatalok vesznek részt november 7- 9. illetve 12- 15. között.
A színházi műhelymunkát az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala/Departamentul pentru Relații Interetnice támogatta és célja annak a lehetőségnek a megteremtése, amelyben a dráma- és csapatjátékok, személyiségfejlesztő és önismereti gyakorlatok segítségével, a különböző etnikumú fiatalok közelebb kerülhetnek egymáshoz, megismerhetik egymást és felfedezhetik a közös alkotás öröme mellett mindazt, ami érték lehet a másikban. A színházi játékok hatásos eszközei lehetnek az előítéletek leküzdésére, az egymás elfogadására és a közös kapcsolódási pontok megtalálására.
A projektben résztvevő fiatalok, Fazakas Misi a társulat rendezője által vezetett műhelyfoglalkozások során megosztják saját, személyes tapasztalataikat, így tudomást szerezhetnek egymás kultúrájáról, gondolkodásmódjáról és az életükben jelen lévő problémákról. A színháznevelési módszerek által feldolgozásra került témák alapján létrehozott színházi kísérletek jelenteiből összeállított osztálytermi előadás munkabemutatója november 14-én Gyimesfelsőlokon, 15-én pedig Sepsiszentgyörgyön tekinthető meg.
Az Osonó Színházműhelynek nem ez az első ilyen jellegű interetnikai osztálytermi előadás- kísérlete. 2015-ben került bemutatásra az Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című, a román és magyar fiatalok személyes történeteit feldolgozó előadás, amelyet 127 alkalommal mutatott be a társulat 4 ország 33 városában és amelynek országos turnéját szintén az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala/Departamentul pentru Relații Interetnice támogatta

Újabb drámaosztály indul a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban- kezdődnek a felkészítők
8/10/2019
Az Osonó Színházműhely társulatvezető-rendezője által 2000-ben alapított és vezetett, Románia egyetlen magyar nyelvű, akkreditált drámatagozata a következő tanévtől egy újabb kilencedikes színészosztályt indít. A felvételire májusban kerül sor, de már most elkezdődnek a rendszeres felkészítők. Legközelebb október 19-én 16 órakor a Plugor Sándor Művészeti Líceum Visky Árpád drámatermében ismerkedhetnek meg az érdeklődők a szaktantárgyakkal. Ezt követően, november 2-án 16 órakor lesz felvételi felkészítő.
A közel húszéves hagyománnyal rendelkező drámatagozat több alkalommal elnyerte a legjobb romániai drámatagozatnak járó minisztériumi díjat úgy a csoportos, mint az egyéni országos tantárgyversenyeken. Legutóbb a Juventus Fesztiválon kapott első díjat a végzős drámások előadása. Már hét színészosztály ballagott el, jelenleg két évfolyama van a tagozatnak.
A drámaosztály egy komplex szakmai képzés, amely a szakmai kérdéseken túl, magába foglalja a tizenévesek személyiségének fejlesztését, olyan szaktantárgyak által, mint színészmesterség, improvizáció, beszédtechnika, művészi beszéd, színpadi mozgás, retorika, médiaismeret, újságírás, filmművészet, színháztörténet és pályázatírás. A szaktantárgyakat szakképzett tanárok és színész- pedagógusok tanítják.
A kamaszok a képzés által közel kerülnek önmagukhoz, kialakul a verbális és non-verbális kommunikációjuk, kíváncsiak lesznek társaikra és a világra, felvállalják önmagukat, megnyílnak, levetkőzik gátlásaikat, fejlesztik gondolkodás, módjukat úgy, hogy közben szakmai ismeretekre is szert tesznek. Közelebb kerülnek a művészetek, főként a film- és színházművészet nyelvrendszerének megértéséhez.
A tagozat vezetője, Fazakas Misi egy interjúban így fogalmazott a drámatagozatról: „Az én hozzáállásom tulajdonképpen mindig is az volt, hogy ez nem egy középiskolás színésznevelde. Tehát nem az van, hogy megpróbáljuk legyúrni a szakmát a színházat szerető fiatalok torkán, amikor ők – 15–16 évesen – az önkeresésben, a személyiség kibontakoztatásában, önmaguk megismerésének egy nagyon fontos fázisában vannak. Sokkal inkább az van, hogy a színházi gyakorlatok „ürügyén” találunk ki és tanítunk olyan tantárgyakat, tartunk olyan tevékenységeket és képzéseket, amelyek az önismeretet, az önértékelést, a beszédkészség fejlesztését, a rugalmasságot, a nyitottságot, a gondolkodásmód kialakulását segítik.”
A drámás diákok számára a tagozat rendszeresen szervez ingyenes kirándulásokat, nemzetközi szaktáborokat, valamint Fazakas Misi vezetésével, lehetőségük van színházi előadásokban is kipróbálniuk magukat. Az európai, ázsiai és marokkói hírnévre szert tett Osonó Színházműhely produkcióiba beválogatott drámás diákok, szakmai gyakorlatként több alkalommal vesznek részt erdélyi és európai turnén.
Az iskola elvégzése után a diákok a kötelező érettségi mellett szakérettségit is letesznek, így szakképesítést elismerő oklevelet is kapnak.
A drámaosztály elvégzése nagyobb esélyt nyújt a színművészeti egyetemek színész-, bábszínész-, rendező-, teatrológia- szakára való bejutásra. Az állandó beszédtechnika és művészi beszéd órák, valamint a kommunikációs készség kialakulása elősegíti a jogi, politikai, pedagógiai, illetve a T.V.- és rádió-műsorvezetői pályákon való érvényesülést.
A filozófia, pszichológia, szociológia, teológia, hitoktatói szakokra is megkönnyíti a felvételit a színészosztályban szerzett ember és önismeret. A drámaosztályban tanult komplex, változatos és több területet átfogó szaktantárgyak felkészítik a diákot a Film- Fotó- Média összművészeti egyetemekre, valamint az újságírói és kommunikáció szakokra való bejutásra.
Azon diákok számára, akik más településről érkeznek, az iskola emeletén egy korszerű, 2009-ben átadott bentlakást biztosít a líceum.
Érdeklődni a 0740578725-ös telefonszámon lehet

Hosszútávú szociális- oktatási projektben az Osonó Színházműhely
2/10/2019
A napokban indul a Gyulafehérvári Caritas új projektje, az Iránytű a munka világába megvalósítási szakasza, amely keretén belül hátrányos helyzetű fiatalok mentorálása zajlik. Az EEA Norvég Alap, valamint a Renovabis és a német katolikusok által támogatott négy éves program a korai iskolaelhagyás csökkentését, a munkanélküli fiataloknak a munkapiacon való elhelyezkedését és a külföldre való elvándorlás visszaszorítását célozza meg Maros és Hargita megye településein.
A fiatalok feltérképezése és a projektbe való bevonása mellett, második pillér a szakképző intézményekkel, szakiskolákkal, szaklíceumokkal való együttműködés és kapcsolatépítés, emellett a tanárok támogatása a pedagógiai eszközeik megerősítésében a hátrányos helyzetű diákok integrációjának céljából, az iskolai sokféleség támogatása és a diákok pályaorientációs készségeinek fejlesztése.
A projekt, a Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkező Osonó Színházműhelyt, mint nagy tapasztalattal rendelkező partnert kérte fel a szakmai programok lebonyolítására. A társulat két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár színházi nevelési, valamint önismereti, személyiségfejlesztő, kommunikációs, kompetenciaerősítő és csapatkovácsoló műhelyfoglalkozást fog tartani a marosvásárhelyi, gyergyószentmiklósi valamint székelyudvarhelyi diákok és tanárok számára.
A projekt az iskolájukba járó, illetve az onnan kiesett diákok számára sokrétű támogatást nyújt azzal a céllal, hogy sikeresen tudják elvégezni tanulmányaikat, visszailleszkedjenek az oktatásba, illetve az oktatásban és a munkaerő piacon szükséges készségeiket fejlesztve, pályaorientációs ismeretekkel gazdagodva tudatosabban és sikeresebben tudjanak továbbtanulni, majd elhelyezkedni. A pedagógusképzések célja, hogy az intézmény munkatársai hatékonyabban tudják oktatni, nevelni, motiválni és támogatni az intézménybe járó hátrányos helyzetű tanulókat.
Napjaink Romániájában a korai iskolaelhagyás és a munkapiacon való alacsony részvétel kiemelkedik az uniós átlaghoz képest, e jelenségek pedig leginkább a sérülékeny társadalmi csoportokat jellemzik. Az Eurostat 2018-as adatai alapján az EU-ban a 18-24 év közöttiek korai iskolaelhagyási aránya 10,6%, míg Romániában ez a szám jóval magasabb, 16,4%. Ezen fiatalok 52%-ának sikerült elhelyezkedni a munkapiacon, a kutatások alapján a 48%-os arányban lévő munkanélküliek 16%-a szeretne mihamarabb munkába állni, viszont 32%-a nem is szeretne dolgozni.
Annak ellenére, hogy a korai iskolaelhagyók uniós átlaga 2013 és 2018 között 1,3%-kal csökkent, Romániára ez nem mondható el. Ugyancsak figyelemfelkeltő adat, hogy 2018-ban az Európai Unió országai közül (Málta és Spanyolország mellett) Romániában estek ki a legtöbben az oktatási rendszerből, mely jelenség hangsúlyosan a vidéki településeken figyelhető meg.
A projekt partnerei Bulgáriából az Arete Youth Foundation, Trust for Social Achievement, Magyarországról az Autonómia Alapítvány, Spanyolországból a Fundación Segretariado Gitano és Romániából a Gyulafehárvári Caritas.

Befejeződött a csoportvezetők és pedagógusok drámatábora
31/8/2019
Az Osonó Színházműhely a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával közösen szervezte meg azt a színházi és önismereti tábort, amely negyedik állomása volt az egy éve tartó csoportvezetők és pedagógusok számára szervezett képzésnek. A Nagykárolyból, Kolozsvárról, Balánbányáról, Csernátonból, Kézdivásárhelyről, Kovásznáról és Sepsiszentgyörgyről érkezett 18 résztvevő augusztus 27. és 31. között vett részt a zabolai Csipkésben megrendezett táborban.
A Prezsmer Boglárka drámapedagógus valamint az Osonó két tagja - Fazakas Misi és Mucha Oszkár – által vezetett foglalkozások nagy hangsúly fektettek a csapatépítésre, az önismereti- és személyiségfejlesztő gyakorlatokra, drámajátékokra, beszédkészség-fejlesztő feladatokra és az alap-színházképzésre, azzal a céllal, hogy a résztvevők gyarapíthassák eszköztárukat, valamint a gyakorlatokat felhasználják a jövőbeli rendezői munkájukban, tanítási módszerükben, osztályfőnöki vagy csoportvezetői tevékenységükben.
A színházi gyakorlatokba való elmélyülés, a keresés és a kísérletezés újabb impulzusokat adott a résztvevők számára a szakmai tevékenységük átgondolására és hatékonyságára. A műhelyfoglalkozások mellett, az intenzív tábor minden reggel a lelki-szellemi bemelegítőként szolgáló napindítóval indult, este pedig a rövid színházi jelenetek próbái zajlottak, amelyeket az utolsó nap délelőttjén mutattak be a kiscsoportok.
Mindezek mellett beszélgetésekre is sor került, így a résztvevők egymástól értesülhettek a saját munkaterületükön felmerülő sajátos nehézségekről és problémákról, ugyanakkor az egyéni módszerek és felelősségek adta megoldási lehetőségekről is. A képzésén túl, a tábor célja egy olyan helyzet megteremtése volt, amely által a pedagógusok feltöltődve kezdhetik el az új tanévet.
Az augusztus 27- 31. között zajló drámatábor hangulatát az alábbi résztvevői visszajelzések tükrözik:
Tóth Éva, Sepsiszentgyörgy: "Azért jó részt venni ezen a képzésen, mert manapság a pedagógussal senki nem foglalkozik. Ebben a táborban megtartó erő van, pedagógust és Embert megtartó erő, fűszerezve a drámajáték és sok más léleksimogató, lélekgyógyító tevékenységgel. A tábor, ahol feltöltődsz, ahol tanulsz és szeretsz.”
Szabó Rita, Balánbánya: „Elborzadunk gyakran a minket körülvevő kis világaink és nagy világunk embertelen eseményein és tanácstalanul állunk és nem értjük, hogy miért történnek szörnyűségek, megrettentő dolgok. Ez a képzés kicsit választ adott mindenre. Mert nincsenek csendek, magunkba forduló, egymással igazán törődő pillanataink. Gyakran elfelejtünk emberek lenni, érzésekre figyelni, megfogalmazni, kimondani, meghallgatni, nyitni mások felé, a másik szemébe nézni és ott meglátni, elfogadni, befogadni a benne lakozó érző lényt, aki pont úgy sérült gyermekkorában, a munkahelyén mint mi. Mi, akik részesei lehettünk ennek a képzésnek nem csak drámapedagógiai eszközökkel lettünk gazdagabbak, hanem megtanultuk szeretni és elfogadni önmagunk és mások másságát és nyitottakká váltunk arra, hogy felelősséget vállalva, érző lényként, látó és cselekvő emberként tudjunk létezni, változtatni és segíteni ott, ahova rendeltettünk.”
Hollanda Andrea, Sepsiszentgyörgy: „A drámatábor (és a tanfolyam) számomra a legértékesebb "énidőm", ahol úgy lehetek önmagam, hogy közben figyelnek rám jóindulatú, értő és szerető emberek. Egymásra figyelve, egymástól tanulva, egymásra reflektálva játszunk, beszélgetünk, esténként énekelünk, táncolunk, szórakozunk.”
Varga Zsuzsa, Sepsiszentgyörgy: „A tábor és a képzés egy hely és lehetőség a magaddal és másokkal való igaz találkozásra. A szabadság megélése keretbe foglalva.”
Varga Ibolya, Sepsiszentgyörgy: „A három csoportvezető visszahozta mindazt, amiben gyerekfejjel hittem. "Apám hitte..."- ezt is elénekeltük egyik éjszaka. Igen, apám hitte, ősanyánk hitte... és azt hiszem, nincs szebb dolog, mint megvalósítani egy gyerek álmait. Van - nincs - lehetne – meg tudom csinálni - ezeknek az érzéseknek a mélységeit, bugyrait éltem át nagyon intenzíven. "Tündérhonban" jártam, és három égi jel fogta a kezem. Köszönöm!

Véget ért az Osonó budapesti drámatábora
25/8/2019
A társulat augusztus 21. és 26. között, kilencedik alkalommal, de új helyszínen szervezte meg a nemzetközi drámatáborát. A budapesti színházi és személyiségfejlesztő tábor impulzusként szolgálhatott az erdélyi és magyarországi fiatalok számára, akik a színház, a játék ürügyén kerülhettek közelebb önmaguk jobb és teljesebb megismeréséhez.
A tábor célja egy olyan helyzet megteremtése volt, amely a drámajáték és a színház eszközei által egy intenzív létezés, a kommunikáció valamint a közös gondolkodás és alkotás megtapasztalására sarkallja a résztvevőket. A színházi-, oktatási- és szociális projekteket létrehozó, független társulatként működő Osonó Színházműhely eddig 77 drámatábort szervezett úgy fiatalok, mint felnőttek számára.
Az egy héten át zajló szakmai program keretén belül a résztvevőknek Mucha Oszkár, a társulat színésze színház-szakmai műhelyfoglalkozásokat tartott, míg a személyiségfejlesztő- önismereti és csapatépítő foglalkozásokat a társulat vezetője, Fazakas Misi rendező- drámatanár irányította. A résztvevők napi három műhelyfoglalkozás keretén belül ismerkedhettek önmagukkal és a színházzal. A foglalkozások mellett, délutánonként a rövid színházi jelenetek próbái zajlottak, amelyeket az utolsó nap délelőttjén mutattak be a kiscsoportok. Mindezek mellett sok beszélgetésre került sor, így a csapat tagjai tudomást szerezhettek egymás gondolkodás módjáról és megoszthatták az életükben jelen lévő problémákat, megerősíthették egymást az útkeresésben, a kérdések megfogalmazásában és válaszok megtalálásában. A színházi gyakorlatokba való elmélyülés, a keresés és a kísérletezés igazi közösséggé kovácsolta a csoportot.
A kilencedik Nemzetközi Drámatábor hangulatát az alábbi résztvevői visszajelzések tükrözik:
Boda Bianka: „Mindenki azt hinné, hogy a színház csak annyiból áll, hogy megtanulok egy szöveget és azt elmondom a színpadon. Nem! Sokkal több. Elmentem ebbe a táborba és úgy érzem, hogy más emberként kerültem ki. Ez egyszerűen hihetetlen!”
Keszthelyi Gabriella:"Szabadság és játék! Egy tér, amibe belépve feszült figyelem lett úrrá rajtam - a csoport jelenléte egy olyan atmoszférát teremtett, melyben egyszerre lehettünk kísérletezők és fegyelmezettek. A tréningvezetők pedig úgy tartották ezt a teret, hogy ott messze elhagyhattam a komfortzónám és tanulhattam anélkül, hogy megsérültem volna.

Befejeződött az Osonó és a Művészeti és Népiskola közös Interetnikai drámatábora
20/7/2019
Az Osonó Színházműhely a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával közösen július 15- 19. között, ötödik alkalommal szervezte meg az Interetnikai drámatábort, amelyben román és magyar fiatalok vettek részt Temesvárról, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Gyergyószentmiklósról, Csíkszeredából, Sepsiszentgyörgyről és Galacról. A sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban megtartott tábor célja annak a lehetőségnek a megteremtése volt, amelyben a dráma- és csapatjátékok, személyiségfejlesztő és önismereti gyakorlatok segítségével, a két nemzet fiataljai közelebb kerülhettek egymáshoz, megismerhették egymást és felfedezhették a közös alkotás örömét. A színház, mint forma nagyszerű eszköznek bizonyult az előítéletek leküzdésére, az egymás elfogadására és a közös kapcsolódási pontok megtalálására. A program és a társulat interetnikai projektjeinek támogatója az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala/Departamentul pentru Relații Interetnice - Guvernul României.
Az Osonó vezetője, Fazakas Misi rendező, és Iustinian Turcu, a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház UNITER díjas színésze által vezetett foglalkozások nagy hangsúlyt fektettek a csapatépítésre, az önismereti- és személyiségfejlesztő gyakorlatokra, drámajátékokra, beszédkészség-fejlesztő feladatokra és az alap-színházképzésre.
A színházi gyakorlatokba való elmélyülés, a keresés és a kísérletezés igazi közösséggé kovácsolta a résztvevőket. A műhelyfoglalkozások mellett, az intenzív tábor minden reggel a lelki-szellemi bemelegítőként szolgáló napindítóval indult, este pedig a rövid színházi jelenetek próbái zajlottak, amelyeket az utolsó nap délelőttjén mutattak be a kiscsoportok. Mindezek mellett sok beszélgetésre került sor, így a résztvevők tudomást szerezhettek egymás kultúrájáról, gondolkodás módjáról, és megoszthatták az életükben jelen lévő problémákat, amelyek nem a nemzetiségi hovatartozásból, hanem az életkori sajátosságokból, illetve az ország helyzete miatt kialakult, a felnövekvőben lévő generáció jövőképtelenségéből fakadnak.
A július 15-19. között zajló tábor hangulatát az alábbi résztvevői visszajelzések tükrözik:
Tamara Talnaci, Kolozsvár: „Egy olyan felejthetetlen élmény, amelyben az egyszerű dolgoknak örülhettünk. Nevettünk, sírtunk, sokszor úgy éreztem magam, mint egy gyerek, és megnyíltam olyan emberek előtt, akik szintén őszinték voltak velem. Erős és szenvedélyes emberekkel találkoztam, akik segítettek, tanácsot adtak és inspiráltak. Most már érzem a bátorságot magamban, hogy kövessem az utamat és átlépjek a határaimon.”
Simon Dorottya, Marosvásárhely: „Hogy mi az interetnikai drámatábor? Egy hely a találkozásra. Egy ok, hogy nemzetiségtől függetlenül, néha kézzel-lábbal kommunikálva, egymást és önmagunkat megismerve, együtt éljük meg a színház szeretetét, világát. A külvilág, a való élet ugyanis mintha megszűnne ezalatt a pár nap alatt és csak mi vagyunk és a tábor.”
Imbrescu Patrick, Temesvár: „Nagy elvárásokkal jöttem az Interetnikai drámatáborba, mert tudtam, hogy két elismert szakemberrel fogok dolgozni. A műhelygyakorlatok az elvárásaimon túlmutattak, hisz olyan eszközöket, tulajdonságokat fejlesztettek bennünk, amelyek fontosak egy színész számára. Nagy erőbedobással dolgoztunk, de a helyzetekből visszakaptuk ezt az energiát. És mindezek mellett szoros barátságok születtek közöttünk. Egy olyan élményben volt részem, amelyet bármikor szívesen megismételnék.”
Sikó- Barabási Zselyke, Sepsiszentgyörgy: „Élménydús táborban volt részünk. Megismerhettük egymást és önmagunkat. Engem lelkileg nagyon megerősített ez a négy nap. Rengeteg érzés és gondolat megszületett bennem a szakmával és az élettel kapcsolatban is. Nemzetiségtől függetlenül kialakultak nagyon szép barátságok közöttünk és színvonalas tréningeken vehettünk részt.”
Genn Ana- Maria, Galac: „A Plugor Sándor Művészeti líceum drámaterme a második otthonunkká vált az elmúlt öt nap alatt. Sírtunk és nevettünk, barátságokat kötöttünk, új embereket ismertünk meg, hasznos dolgokat tanultunk és persze szórakoztunk is. Ki mertem nyílni az emberek előtt, akik elfogadtak és szerettek úgy, amilyen vagyok. Bármikor megismételném ezt az élményt.”

Évadzáró mérleg Az Osonó Színházműhelynél
23/6/2019
Az önfenntartó társulatként működő Osonó a 2018-19-es évadban a három műsoron lévő előadását 5 országban, összesen 52 alkalommal, mintegy 3.200 néző számára mutatta be. A színházműhely 46 interaktív közönségtalálkozót tartott az előadások után, 5 drámatábort, 2 fesztivált, 106 műhelyfoglalkozást és számos képzést szervezett. A társulat programjainak ebben az évadban összesen 8.252 résztvevője volt. A független társulat a színház, oktatás és szociális projektek kulcsfogalmakra építi tevékenységét.
Ebben az évadban is folytatódott a jelentős projektek megvalósítása Budapesten. Az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista színházi előadást számos magyarországi színházban és iskolában mutatta be a társulat. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával olyan Szatmár-megyei kistelepülésekre jutott el az előadás, ahol több évtizede nem járt színházi társulat. A közel 560. előadást megért produkció a Bethlen Gábor Alap támogatásával vajdasági és szlavóniai turnén vett részt. A fiatalok történeteit feldolgozó előadás turnéja az ősszel, 3- 3 felvidéki és vajdasági településen folytatódik.
Az Andrei Mureșanu Színházzal közösen készített, Catinca Drăgănescu és Fazakas Misi által rendezett Bányavakság című koprodukció az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala támogatásával négy erdélyi városban – Marosvásárhely, Kolozsvár, Szatmárnémeti, Temesvár - került bemutatásra.
A négy éve bemutatott és több mint 125 előadást megért Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című produkció fontos eleme az Osonó osztálytermi projektjének. A román és magyar fiatalok személyes történetein alapuló előadás egy németországi turnén, illetve a román állami Nemzeti Kulturális Alap támogatásával több romániai turnén vett részt.
Az oktatási projektek közül kiemelkedőnek számított a Visszhang a sarokból elnevezésű művészeti- szociális projekt, amelyet az intézményesített fiatalok számára hozott létre a társulat. A komplex közösségi eseménysorozat a Román Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, valamint a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság és a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság partnerségével jött létre. A Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában zajló projekt célja a fiatalok művészetre való ráhangolódásának elmélyítése és a befogadás érzékenységének segítése a különböző alkotó, művészeti és kommunikációs tevékenységekbe való bevonás által.
A Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkező Osonó a Nemzeti Tehetség Program támogatásával több tanulmányutat, képzést és tehetségprogramot szervezett erdélyi fiatalok valamint a Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatos diákjai számára. A Jó szóval oktasd, játszani is engedd szép, komoly fiadat! címet viselő program célja a beszédkészség-fejlesztés és kreatív írásfejlesztés volt. A Vizuális nevelés pedig egy olyan tehetséggondozó program, amely alapja filmképzéssel egybekötött alkotófolyamat.
A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával közösen több projektje van az Osonónak. Folytatódott a már négy éve elkezdett színjátékos képzés. A társulat két tagja – Fazakas Misi és Mucha Oszkár -, valamint Prezsmer Boglárka színházpedagógus vezetésével egy több állomásos, pedagógusok és színjátszó csoportok vezetői számára szervezett képzés- és műhelyfoglalkozás sorozatra került sor. A projekt, új résztvevők bevonásával a következő évadban is folytatódni fog. A társulat szervezte meg júniusban a Színjátékosok 5. Találkozóját, amelynek kiemelt célja volt az amatőr csoportok közti kapcsolat megerősítése.
A Magyarság Házával partnerségben, Budapesten szervezte meg a társulat az I. Kárpát-medencei Diákszínjátszó Találkozót. A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából létrehozott eseményen Erdély, Vajdaság, Szlavónia, Felvidék és Magyarország diákszínjátszói vettek részt. A rendezvény célja többek között annak a lehetőségnek a megteremtése volt, hogy a különböző magyarlakta területek fiataljai találkozzanak, közös szakmai tapasztalatcserén vegyenek részt, bemutatkozzanak a nagyközönség előtt és az összetartozás érzését megéljék.
Az önfenntartó, független társulat munkája nyáron sem szünetel, hiszen több képzésre és táborra kerül sor: július 7-14. között a társulat két tagja – Fazakas Misi és Mucha Oszkár – színészmesterség csoportot vezet a zentai MAdT táborban, július 15-19. között lesz Sepsiszentgyörgyön a román és magyar fiatalok számára megrendezett Interetnikai Drámatábor, augusztus 21-26. között Budapest ad helyszínt az Osonó drámatábornak, végül augusztus 27-31. között kerül megrendezésre pedagógusok számára a Színjátékos Drámatábor.

Színháztalálkozót szervez Sepsiszentgyörgyön az Osonó a Művészeti és Népiskolával közösen
7/6/2019
A Színjátékosok 5. Találkozójára június 15-én és 16-án kerül sor. A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola valamint az Osonó Színházműhely közös szervezésében létrejövő eseményre tíz csapat tíz előadása, mintegy 100 résztvevő jelentkezett be Illyefalváról, Nagyborosnyóról, Kovásznáról, Sepsiszentgyörgyről, Brassóból, Panciuból, Székelyudvarhelyről és Marosvásárhelyről. A Kovászna Megye Tanácsa, Communitas Alapítvány és Sic Art Egyesületet által támogatott találkozó nem versenyjellegű és kiemelt célja a csoportok közti kapcsolat megerősítése, valamint a program részét képező szakmai tanácskozások és műhelyfoglalkozások.
Június 15-én a csoportoké a főszerep, hiszen a Háromszék Táncstúdióban lépnek közönség elé. Az előadásokra a belépés ingyenes. Június 16-án zártkörű, a résztvevők számára szervezett programokra kerül sor. Az Osonó két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár műhelyfoglalkozásokat tart, illetve a szakmai beszélgetésekre is sor kerül. Az Osonó Színházműhely eddig 8 színházi fesztivált és több száz képzést szervezett Romániában és határon túl.
A június 15-i Színjátékosok 5. Találkozója programja:
09.00: Ünnepi megnyitó
09.20- 09.50: Plugor Sándor Művészeti Líceum román drámatagozata, Sepsiszentgyörgy
Commedia dell Arte (összeállítás Goldoni műveiből)
Rendező: FATMA MOHAMED
10.10- 10.55: Grimasz, Brassó
John Whiting: Nincs miért / William Golding: egy + egy + egy +… (a Legyek ura nyomán)
Rendező: BÁLINT FERENC
11.15- 11.30: Hármasfogat, Illyefalva
Az amerikai rokon (kabaréjelenet)
Rendező: HENNING EMESE
11.45- 12.25: Plugor Sándor Művészeti Líceum magyar drámatagozata, Sepsiszentgyörgy
Antigoné- ahogyan mi látjuk (Szophoklész Antigoné című drámája alapján)
Rendező: FAZAKAS MISI és MUCHA OSZKÁR
12.45- 13.15: Pakucs Etelka, Nagyborosnyó
Pakucs Etelka: A fiam lakodalma
Rendezte és előadja: PAKUCS ETELKA
14.45- 15.45: Protha Színház, Panciu
Mark Haddon: Különös éjféli történet egy kutyával
Rendező: CĂTĂLIN SFÎRLOAGĂ
16.05- 16.50: Kamaszok, Marosvásárhely
Kozsik József: Laborkukacponthu
Rendező: KOZSIK JÓZSEF
17.10- 18.00: SGR Projekt, Székelyudvarhely
Balogh Bálint: A Kisherceg visszatér
Rendező: BALOGH BÁLINT
18.20- 18.45: Refi Színpad, Marosvásárhely
Refi Színpad: Váltó-láz (részletek)
Rendező: MÁRTON CSILLA
19.05- 19.45: Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad, Kovászna
Karithy Frigyes: A cirkusz (pszihodráma)
Rendező: MOLNÁR JÁNOS

Budapesti színháztalálkozón vesznek részt a sepsiszentgyörgyi drámás diákok
30/5/2019
A Plugor Sándor Művészeti Líceum Drámatagozata június 3- 5. között a Budapesten megrendezésre kerülő I. Kárpát-medencei Diákszínjátszó Találkozón vesz részt. A drámás diákok június 4-én 10 órakor az Akvárium klubban mutatják be az Antigoné- ahogyan mi látjuk című előadásukat. A produkció egy rendhagyó kísérlet, amelyben a színház- és filmművészet összekapcsolódik, kiegészítve egymást.
Fazakas Misi, az Osonó rendezője, egyben a drámatagozat vezetője és színészmesterség tanára, valamint Mucha Oszkár az Osonó színésze és a drámás diákok szaktanára által létrehozott projekt eredményeként létrejött előadás kiindulási pontja az a kísérlet és keresés volt, amely által a 17-18 éves drámások önmagukat fogalmazhatták meg az Antigoné című drámában felvázolt témák és kérdések kapcsán. Így az előadás vége is rendhagyó, hiszen a fiatalok személyes vallomásai hangzanak el a szabadságról, önkeresésről, áldozatvállalásról, forradalomról, hitről.
A Magyarság Háza és az Osonó Színházműhely által szervezett budapesti esemény a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából Erdély, Vajdaság, Szlavónia, Felvidék és Magyarország diákszínjátszói számára teremt találkozási lehetőséget, szakmai tapasztalatcserét és a nagyközönség előtti bemutatkozási lehetőséget.
A Regisztrált Tehetségpont minősítéssel rendelkező Osonó több szakmai projektet hozott létre a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatos diákjai számára. A jelenlegi projekt célja is a drámás fiatalok tehetségének kibontakoztatása, a szakmai és emberi kompetenciák fejlesztése a non formális oktatási módszerek által, valamint az új helyzetek, a találkozás, az ismerkedés és szakmai impulzusok helyzetének megteremtése.
I. Kárpát-medencei Diákszínjátszó Találkozón, a csapatok előadásainak megtekintésén túl, a drámás diákok több színészmesterség műhelyfoglalkozáson vesznek részt. A kísérő programok között pedig koncertek és a Csodák Palotájának meglátogatása szerepel.
Szereplők: Fazakas Hunor, Nagy- Lázár Mikolt, Sebestyén Margaréta, Elek Ágota, Burai Sándor Huba, András Réka, Babos Anna, Gászpor Adrienn, Kolumbán Orsolya, Palló Kolessa Karola, Ungvári Szende
Rendező: Fazakas Misi, Mucha Oszkár

Lehet jelentkezni az Osonó és a Művészeti és Népiskola közös Interetnikai drámatáborába
27/5/2019
Az Osonó Színházműhely a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával közösen július 15- 19. között Interetnikai drámatábort szervez Sepsiszentgyörgyön 14 év fölötti magyar és román anyanyelvű fiatalok számára. A tábor részvételi díja 350 lej, a helyek száma korlátozott. A részvételi díj tartalmazza a foglalkozásokat, a szállást, napi háromszoros étkezést.
Az ötödik alkalommal megrendezésre kerülő tábor egy intenzív együttlét az egész napot kitöltő foglalkozásokkal. Célja egy olyan lehetőséget teremteni a fiatalok számára, hogy a dráma- és csapatjátékok, személyiségfejlesztő és önismereti gyakorlatok segítségével közelebb kerüljenek egymáshoz, megismerhessék egymást és felfedezhessék a közös alkotás örömét. Az Osonó Színházműhelynek számos olyan hazai és nemzetközi projektje van, amelyben bebizonyosodott, hogy a színház, mint forma nagyszerű eszköz és lehetőség az előítéletek leküzdésére, az egymás elfogadására és a közös kapcsolódási pontok megtalálására.
A műhelyfoglalkozásokat az Osonó vezetője, Fazakas Misi rendező- drámatanár, valamint Iustinian Turcu a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház UNITER díjas színésze vezeti.
Jelentkezni július 1-ig lehet az osonoszinhaz@osono.ro e-mail címen vagy a 0740578725-ös telefonszámon.
A tavaly negyedik alkalommal megrendezett tábor néhány résztvevőjének visszajelzése:
Kiss Péter, Marosvásárhely (16 éves): „Ez a tábor megnyit. Megnyílsz mások felé és megnyílsz magad felé is. Ezáltal ismered meg pár nap alatt sok ember igazi énjét, és ismerik meg a tiédet is; így alakul ki egy közösség, amiben dolgozol. Élmény egy ilyen közösségben dolgozni, koncentrálni, figyelni, akarni valamit. És az a jó, hogy ez az akarás vágy nem ér véget a táborral. Annyi mindent tanultunk, hogy lehetetlen a tábor után ne akarni változtatni dolgokon.”
Ana Maria Popa, Sepsiszentgyörgy (16 éves): „Ez a tábor segített. Segített felfedezni magam és a körülöttem lévő világot. Rávezetett, hogy vágy és szenvedély nélkül nem lehet igazán élni. Új embereket ismertem meg, akiknek megnyíltam és akik megnyíltak előttem, és akikkel szoros barátságokat kötöttünk. Ez a tábor, életem legjobb élménye volt, amit nem fogok elfelejteni soha, és amely rávezetett arra, hogy a későbbiekben színházzal szeretnék foglalkozni.”

Kárpát-medencei Diákszínjátszó Találkozót szervez Budapesten a Magyarság Háza és az Osonó
24/5/2019
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából Erdély, Vajdaság, Szlavónia, Felvidék és Magyarország diákszínjátszóinak szervez találkozót a Magyarság Háza június 3-5. között, a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával. Az első alkalommal, de hagyományteremtő szándékkal megrendezésre kerülő rendezvény szakmai lebonyolításáért az Osonó Színházműhely felel. A rendezvény célja többek között lehetőséget teremteni a különböző magyarlakta területek fiataljai számára a találkozáshoz, a kapcsolatteremtéshez, a szakmai tapasztalatok kicseréléséhez, az egymás és a nagyközönség előtti bemutatkozáshoz, az összetartozás érzésének megerősödéséhez.
Június 3-án az Osonó két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár műhelyfoglalkozásokat tart, este pedig sor kerül a nagysikerű, a fiatalok személyes történeteit feldolgozó, az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadásunk bemutatására. Előadás után elmélyítő színházpedagógiai foglalkozás során oszthatják meg a résztvevők gondolataikat és érzéseiket.
Június 4-én a diákszínjátszóké a főszerep, hiszen a budapesti Akvárium Klubban lépnek közönség elé. A Találkozó nem versenyjellegű, az előadásokra a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: magyarsaghazainfo@gmail.com.
A rendezvény június 5-én délelőtt az Országház meglátogatásával zárul.
A Magyarság Háza a minden magyar összetartozását jelképező intézmény, amelynek célja a Magyarország határain innen és túl élő magyar közösségek közötti kapcsolatok erősítése, a pozitív magyarságkép kialakulásának, a magyarság értékmegőrző képességének segítése, az egymás iránti felelősségérzet kialakítása, elmélyítése.
A Magyarság Háza rendezvényei a nemzeti identitás erősítését szolgálják, bemutatják a világ magyarságára jellemző értékeket, eredményeket, teljesítményeket, sikereket. Megismertetik a hazai és határon túli közönséget a hungarikumokkal, az épített és szellemi örökséggel, a magyar kultúrkincsekkel, a tudományos, szellemi és fizikai teljesítményekkel.
Az Osonó Színházműhely színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen. Az Osonó eddig 7 színházi fesztivált és több száz képzést szervezett.
A június 4-i Kárpát-medencei Diákszínjátszó Találkozó programja:
09.30- 09.45: Hol van a boldogság? (HMOMK - drámacsoport, Eszék)
10.00- 10.45: Antigoné – ahogyan mi látjuk (Plugor Sándor Művészeti Líceum- Drámatagozat, XI. osztály, Sepsiszentgyörgy)
11.00- 11.50: A kert (Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete, Bácsfeketehegy)
12.00- 12.35: Szeretném, ha szeretnének (Kassai Gimnazista Színjátszó Társulat, Kassa)
14.00- 15.05: A Nap és a Hold elrablása (Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium 11.B - Táltosok, Budapest)

Csíkszentgyörgyön és Kolozsváron az Osonó
15/5/2019
Május 17-én, pénteken 20 órakor Csíkszentgyörgyön, a Háromtizesi Kultúrotthonban lesz látható az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadásunk. A produkciót május 18-án Kolozsváron, egy zártkörű rendezvény részeként, a Kolozsvári Egyetemi Lelkészség 25. születésnapján is bemutatjuk. Ezt megelőzően Fazakas Misi, társulatunk vezetője műhelyfoglalkozást tart a résztvevők számára.
Az előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat. A produkciót először 2011. május 21-én láthatta a közönség, és azóta 3 kontinens 24 országának 178 településén mutatta be a társulat. Az előadás eddig 12 nemzetközi fesztiválon képviselte Kelet-Európát és számos díjban részesült.

Augusztus 21. és 26. között színházi és személyiségfejlesztő drámatábort szervezünk Budapesten. A napközis, három étkezést biztosító drámatáborba 15 és 35 év közötti fiatalok jelentkezését várjuk. A csoport munkája a színházi gyakorlatokon keresztül a személyiségfejlesztés és az önismeret, valamint a csapatépítés területét is érinti. A független társulatunk, amely eddig több mint 70 drámatábort és több száz képzést szervezett fiatalok és felnőttek számára, a tábort mindazoknak ajánlja, akik szeretnek önmagukkal és a színházzal foglalkozni, akár van előzetes szakmai tapasztalatuk, akár nincs.
A hat napon át tartó szakmai programokat Fazakas Misi rendező- drámatanár, a társulat vezetője, valamint Mucha Oszkár, színész- drámatanár, az Osonó társulati tagja vezeti. A reggel 9.30 órától este 20 óráig tartó napi program hangsúlyos részét a három műhelyfoglalkozás valamint a napindító tréning alkotja. Az étkezések is közösen történnek. A tábor egy intenzív, közösségi és szakmai együttlét, egész napot kitöltő foglalkozásokkal.
Részvételi díj: 40.000 Ft, amely két részletben kerül kifizetésre. Az ár tartalmazza a napi három étkezést, a helyszín és a képzés költségeit. Jelentkezési határidő: 2019. június 1. A helyek korlátozott száma miatt szükséges egy jelentkezési lap kitöltése, amelyet itt lehet megtenni: https://forms.gle/tYxqYAhCvRNccG9z5
További információk a társulat facebook oldalán találhatók vagy a következő elérhetőségek valamelyikén kérhetők: osonoszinhaz@osono.ro, +36 20 273 6014
Tapasztalati referenciák: https://www.osono.ro/tapasztalati-referenciak
Lehet jelentkezni a Színjátékosok 5. Találkozójára
15/4/2019
A Sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola az Osonó Színházműhellyel közösen színjátszó találkozót szervez Sepsiszentgyörgyön, 2019. június 15-16-án. A Kovászna Megye Tanácsa által támogatott Színjátékosok 5. Találkozója nem versenyjellegű és diák valamint felnőtt csoportok bemutatkozásának ad teret abból a gondolatból kiindulva, hogy mindig voltak jádzó emberek, akik sírni és nevettetni akarták a közösségeiket, de csakis azért, hogy ezzel gyógyító energiákat sugározzanak feléjük. Az esemény egyik kiemelt célja a csoportok közti kapcsolat megerősítése, valamint a program részét képező szakmai tanácskozások és műhelyfoglalkozások.
A csapatok téma és műfaji megkötöttség nélkül, szabadon nevezhetnek bármilyen darabbal. Az előadások időtartama legtöbb 45 perc lehet, a közreműködők száma pedig – rendezőt, technikust is beleértve – legtöbb 12 fő. Egy csapat csak egy előadással nevezhet be a találkozóra.
A fesztivál ideje alatt a szervezők szállásról és étkezésről gondoskodnak, továbbá szabad belépést biztosítanak a fesztivál valamennyi előadására és a kísérő programokra. Az utazás költségéi a résztvevő csapatokat terhelik.
Jelentkezési határidő május 30. A Jelentkezési lap a következő e-mail címen, vagy telefonon igényelhető: osonoszinhaz@osono.ro,+40740578725.
Szatmár megyei turnéra készül az Osonó
2/4/2019
Április 6. és 8. között a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával Mikolán, Egriben és Lázáriban lesz látható a Fazakas Misi által rendezett Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadásunk. A turné a szatmárnémeti Progress Art partneri együttműködésével jött létre és célja, hogy olyan települések felnőtt- és diákközösségeihez jusson el az előadás, akik számára a színház megtapasztalása nehézséget okoz a szociális, gazdasági vagy földrajzi helyzetük miatt.
A három települést érintő esemény a társulatunk szociális- színházi projektsorozatának része. A komplex színházi program által társadalmi, szociális problémák és sorsok kapnak hangot, amelyek közös gondolkodásra ösztönzik a résztvevőket, ami hozzájárulhat a válaszok és megoldások megközelítéséhez illetve megtalálásához, elősegítve az erősebb és összetartóbb közösségek kialakulását. Nem utolsó sorban, a társulat célja között szerepel a magyar színházi kulturális élet megerősítése és terjesztése a kistelepüléseken, valamint a kultúra ápolásáért tevékenykedő erdélyi civil szervezetek és állami önkormányzatok együttműködésének elősegítése.
Az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Fazakas Hunor, Kozma Zsófi. Technikus: Pászka Gáspár Csongor. Rendező: Fazakas Misi.
A turné programja:
2019. Április 6, 19:00 órától: Mikola, Mikolai Kulturális Központ
2019. Április 7, 19:00 órától: Egri, Kultúrotthon
2019. Április 8, 19:00 órától: Lázári, Kultúrotthon
Újra a Katonában az Osonó előadása
29/3/2019
Április 1. és 5. között három budapesti helyszínen kerül bemutatásra az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadásunk. 5-én este 19.15 órakor a Katona József Színház nézői láthatják az előadást, illetve a társulat osztálytermi- projektjének részeként, április 1-én 14 órakor a Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnázium, illetve 2-án 19 órakor az Eötvös József Gimnázium diákjai számára szervezünk előadásokat, amelyek után minden esetben közönségtalálkozóra kerül sor.
A Katona József Színházban sorra kerülő előadásra jegyet személyesen, a Katona Közönségszolgálati irodájában (1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 6.) vagy online a www.katonajozsefszinhaz.hu oldalon lehet vásárolni.
A Fazakas Misi által rendezett és eddig több mint 550. alkalommal bemutatott produkció kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Fazakas Hunor, Kozma Zsófi, Macsuka Patrik, Technikus: Pászka Gáspár Csongor. Rendező: Fazakas Misi
Budapesten tart előadásokat az Osonó
8/3/2019
Március 11. és 16. között több budapesti helyszínen, összesen öt alkalommal kerül bemutatásra az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadás. A különböző iskolákban tartott délelőtti előadások mellett, amelyek a társulat osztálytermi- projektjének részét képezik, esténként a Katona József Színház valamint a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium ad otthont a Fazakas Misi által rendezett produkciónak, amelynek ünnepi, 550. előadására március 16-án kerül sor. Az előadásokat minden esetben közönségtalálkozó követi.
Az előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat. A produkciót először 2011. május 21-én láthatta a közönség, és azóta 3 kontinens 24 országának 178 településén mutatta be a társulat. Az előadás eddig 12 nemzetközi fesztiválon képviselte Kelet-Európát és számos díjban részesült.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Fazakas Hunor, Kozma Zsófi, Macsuka Patrik, Virginia Alexandra. Technikus: Pászka Gáspár Csongor.Rendező: Fazakas Misi.
A budapesti előadások időpontjai:
Március 11, 13 óra: Verebély László Szakgimnázium és Szakközépiskola
Március 12, 14 óra: Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium
Március 12, 18:30 óra: Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium
Március 13, 15 óra: Belvárosi Tanoda
Március 16, 19:15 óra: Katona József Színház
A Katonában kerül sor az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című produkciónk 550. előadására
1/3/2019
Budapesten, a Katona József Színház március 16-án, szombaton 19.15 órakor ad otthont az ünnep előadásnak, amelyet közönségtalálkozó követ. A Fazakas Misi által rendezett dokumentarista színházi megnyilatkozást először 2011. május 21-én láthatta a közönség, és azóta 3 kontinens 24 országának 178 településén mutatta be a társulat. A produkció eddig 12 nemzetközi fesztiválon képviselte Kelet-Európát és számos díjban részesült.
A meglepetéseket is tartogató eseményre jegyet személyesen, a Katona József Színház Közönségszolgálati irodájában (1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 6.) vagy online a https://katona.jegy.hu/program/63169/517856 oldalon lehet vásárolni.
A társulat állandó színésze, Mucha Oszkár a kezdetektől benne van, raja kívül mindeddig 31-en működtek együtt az előadásban, közülük három thaiföldi színész is. Az 550 előadás alatt megközelítőleg 28.000 néző látta a produkciót, és fogyókellékként 550 liter tej és 1.100 banán fogyott el.
A Fazakas Misi által rendezett előadás kiinduló pontját a fiatalok személyes történetei képezik, így a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, a magányos gyerek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat, megmutatva arcainkat, ahogyan a víz tükrözi azokat.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse. A független társulat célja, hogy korunk mindennapi történéseit felismerje, művészi alkotássá formálva alternatív megoldásokat keressen.
A társulat 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Szereplők: Mucha Oszkár, Mihácsi Veronika, Fazakas Hunor, Kozma Zsófi, Macsuka Patrik
Technikus: Pászka Gáspár Csongor
Rendező: Fazakas Misi
Az előadás hossza 1 óra, amelyet egy interaktív közönségtalálkozó követ.
A társulat az előadást április 5-én 19.15 órakor megismétli a Katona József Színházban.

Tehetségprogramokat szervez fiatalok számára az Osonó Színházműhely
15/2/2019
A Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkező Osonó Színházműhely, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával két komplex és művészeti tehetséggondozó projektet valósít meg a következő hónapokban. A Jó szóval oktasd, játszani is engedd szép, komoly fiadat! címet viselő program az erdélyi magyar fiatalok számára jött létre és célja a beszédkészség-fejlesztés és kreatív írásfejlesztés. A Vizuális nevelés pedig egy olyan tehetséggondozó program, amely alapja filmképzéssel egybekötött alkotófolyamat. Mindkét projekt, a fiatalok tehetségápolásának érdekében folyamatos alkotóműhelyeket, találkozókat, tanulmányi utakat és szakmai táborokat tartalmaz.
A tehetségprogram, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban működő, Románia egyetlen magyar nyelvű, akkreditált drámatagozatán tanuló diákok, valamint több marosvásárhelyi diákszínjátszó fiatal bevonásával zajlik ez év június elejéig. Fazakas Misi a társulat rendezője, egyben a drámatagozat vezetője és színészmesterség tanára, valamint Mucha Oszkár az Osonó színésze és a drámás diákok szaktanára által létrehozott projekt célja a drámatagozaton tanuló, illetve erdélyi diákszínjátszó fiatalok tehetségének kibontakoztatása, a szakmai és emberi kompetenciák fejlesztése a non formális oktatási módszerek által, valamint az új helyzetek, a találkozás, az ismerkedés és szakmai impulzusok helyzetének megteremtésével.
Az Osonó Színházműhely már több tehetségprogramot szervezett az elmúlt évek során, 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá, majd 2017-ben Európai Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.

Budapesten készül a 26. születésnapjára az Osonó
31/1/2019
Február 3-án, Budapesten ünnepli születésnapját az Osonó, mivel a csapat ebben az időszakban több projekten dolgozik a magyar fővárosban és egy új előadás próbafolyamatát is itt készíti elő. Az 1993-as alapítás óta a társulatnak 179 tagja volt és az évek során összesen 22 előadás került bemutatásra, amelyből 6 koprodukcióként készült el thaiföldi, marokkói, budapesti, olaszországi és sepsiszentgyörgyi társulatokkal. A tíz éve új alapokra fektetett önfenntartó színházműhely az előadások játszásán túl, ezernél több oktatási és szociális projektet szervezett fiatalok és felnőttek számára. A 26 év alatt összesen 1.405 előadást tartott a társulat, amelyből 1.140-et az elmúlt tíz évben, független színházként 3 kontinens 28 országának 310 településén. Az Osonó Színházműhely projektjeit és előadásait eddig 53 hazai és nemzetközi díjjal ismerték el.
Ebben az évben az Osonó legfontosabb célja között szerepel azoknak az eszközöknek a továbbgondolása, amelyek által a Színház minél szélesebb réteghez tud eljutni, minél több embert tud megszólítani. A hagyományos-, fórumszínházi- és osztálytermi előadásoktól kezdődően, különböző képzések, táborok, ifjúsági együttműködések és műhelyek képezik a társulat, főként Budapestre fókuszáló idei terveit.
Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosítunk a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse.
Az Osonó kifejezés idézi azt a színházi formát, amelyet a társulat képvisel: közeledni, meghallgatni, meglátni a vándorló ember álmait, félelmeit, szenvedélyeit és örömeit, aztán a megfigyelt valóságokat olyan történetbe helyezni, amely, mint tükör hat a néző számára.
A társulat 2017-ben Európai Tehetségpont minősítést kapott, 2016-ban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly Díj Nemzeti győztese lett, 2015-ben Regisztrált Tehetségponttá vált és 2012-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díját vehette át.
Az Osonó alapítója és vezetője 1993- 1998 között Salamon András volt, 1998-tól a társulat vezetője Fazakas Misi. A társulat egykori tagjainak névsorát itt lehet megtekinteni: https://www.osono.ro/egykori-tagok

Osonó évértékelő- 2018 számokban